Změna vzhledu: standard, oranž; Přidat návrh barev

 
Barvínek, Podomí 155 683 04, Drnovice
IČO : 45659648
info@barvinek.net
TDP
MENU



  Kalendář akcí
  Fotogalerie
  Srub

  Pro dárce
  Vzkazovník
Novinky na mail
Novinky na stránkách přímo na váš e-mail. Stačí se zaregistrovat!


Barvičky
Přejete si, abychom vám posílali náš zpravodaj  e-mailem?
Zadejte svoji emailovou adresu pro zařazení do databáze:



Statistiky
E-mail
Přihlášení>>>

Bohužel, při přechodu našeho poskytovatele na jiný systém, byla omezena možnost přihlašovat se do mailu přímo z našich stránek.Třeba tuto mouchu časem odstraní.
Podporují nás

V roce 2011 nás podporovala Nadace Tři brány


Webové stránky byly upraveny díky finančí podpoře Nadace AUXILIA.


Projekt Barvínek pro děti a mládež


Zdravý mikroregion Drahanská vrchovina






Barvínek je zapojen do projektu Síť environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v Jihomoravském kraji, který je financován Evropským sociálním fondem a rozpočtem ČR http://evvojmk.net


Krysař u Podomí (na eurocestě)
24/09/2024 10:11:53  
Město Hameln bylo plné krys. Radní si pozvali krysaře a slíbili mu odměnu, když je hlodavců zbaví. Krysař vytáhl píšťalku, začal pískat a krysy ho následovaly ven z města. Když si krysař přišel pro odměnu, radní mu odmítli zaplatit, prý tolik slíbených peněz neodpovídá vynaložené práci. Krysař se nehádal, ale 26. června 1284 vytáhl píšťalku znovu a tentokrát za jejím zvukem odešlo z města východní branou k místu jménem Kalvárie, kde se konávají popravy, 130 hamelnských dětí, které už nikdy nikdo neviděl.

Podle prof. Černého-Křetínského mělo Podomí původní název Boda podle lokátora jménem Boda. Ten pocházel z měšťanského rodu Boda v dolnosaském městě Hameln, světoznámém svým krysařem. Podle prof. Černého měl r. 1284 odvést z Hameln 130 mladých lidí a na Moravě s nimi založit ves Hamlíkov, původně snad Hamlingen. Lokátora Bodu pozval pravděpodobně právě olomoucký biskup Bruno ze Šaumburku, jehož rodný hrad Šaumburk stál v blízkosti města Hameln.

Vy nyní stojíte na pozůstatcích cesty, která tvořila hranice mezi pozemky Ruprechtova a zaniklého Hamlíkova. Používali ji ruprechtovští při cestách do krásenského kostela, dokud nebyla v druhé pol. 19. století vybudována nynější silnice.

Podobně jako Podomí byl Hamlíkov zničen v období husitských válek. A pak na chvíli obnoven spolu s Podomí, než pak na konci 16. století definitivně zpustl. Jeho katastr ale připadl Podomí.

Nejnovější výzkumy spojitost s německým městem Hameln neprokázali. Noví osadníci k nám ve 13. století přišli pravděpodobněji z Dolního Rakouska. A založili Podomí a spoustu dalších vesnic v okolí.

A jako poděkování za to, že měli tu odvahu se usadit v dosud neobydlených lesích Drahanské vrchoviny, tu stojí právě náš Krysař. Symbol všech lokátorů, tedy vůdců, kteří k nám nové osadníky přiváděli a zakládaní vesnic řídili. A taky jako poděkování všem, kteří nám tyhle kořeny pomáhají objevovat. Zejména prof. Ervínu Černému-Křetínskému, který byl první a objevil na Drahanské vrchovině přes 60 zaniklých vesnic.

Kdo tu všechny vesnice objevil? A jak to, že Podomí přišlo o polovinu katastru? To se dozvíte v naší
virtuální stezce okolo Podomí.
Nejlepší je si ji stáhnout do aplikace v telefonu.




© Barvinek 2005-2008, designed and created by Zouhar.